Sešlost Country Liberec

Historie kapely

OFICIÁLNÍ STRÁNKA LIBERECKÉ COUNTRY KAPELY

Diskografie Kontakt

     Home

      Liberecká country kapela Sešlost působí na liberecké hudební scéně už více jak 30 let. Zvu Vás na malou procházku minulostí i současností tohoto, dnes již legendárního, hudebního tělesa .
       První zmínka o kořenech kapely Sešlost sahá do roku 1978. Některé prameny hovoří dokonce o roku 1976, ale vybledlé písmo historických kronik a začínající skleróza pamětníků nám nedovolila rok vzniku upřesnit. Zůstaňme tedy u roku´78.
       Tehdy parta trampských muzikantů zakládá osadu “ Z mlžných hor“. Zprvu se scházejí u táborových ohňů, aby si společně zamuzicírovali a pobavili ostatní spoluosadníky. Později, začátkem 80.let, se setkávají i mimo víkendy, postupně jsou zváni na různá hraní při společenských akcích a zábavách. V roce 1985 si pořídili první zvukovou aparaturu, do svého čela zvolili Ádu Štrejla a přijali název Sešlost. Kapela začala hrát na mnoha festivalech (první byl “Ještědský drak“) a zábavách a získávala si čím dál tím víc příznivců. Od této doby se v kapele pod vedením výše zmíněného kapelníka vystřídala spousta muzikantů, namátkou vzpomeňme na Zbyňka Roska, Honzu „Bandyho“ Nagye, dále pak Honza “Cipča“ Černý, Vlasta Chvátal, Tomáš Svoboda, Luboš Bucek a jiní. V roce 1988 se složení skupiny, tehdy již pod oficiálním názvem Sešlost, ustálilo až na malé výjimky na delší dobu takto: Vlasta Chvátal - sólová kytara, banjo, steel kytara, Adolf Štrejl - kapelník, hráč skoro na všechno; Tomáš Svoboda – zvuk; Jirka Maršík - bicí, zpěv; Zbyněk Rosek - doprovodná kytara; Jan „Cipča“ Černý - baskytara, konference, zpěv; Josef Vaniš – klávesy. Kolem roku 1989 vystřídal Zbyňka Roska doprovodný kytarista a zpěvák Zdeněk Duřt. Na několik let se odmlčel Pepa Vaniš, který se v roce 1994 na chvíli vrátil, aby alternoval s banjistou Jirkou Tomiškou. V této době nahradil Vlastu Chvátala sólový kytarista Karel Šlichta. Po odchodu Josefa Vaniše k jabloneckým Volupsijím se Jirka Tomiška zabydlel v kapele napevno.
       V roce 1997 odešel z kapely Honza Černý, kterého nahradil baskytarista Luděk Semecký a na post sólové zpěvačky nastoupila Jana Böhmová. O rok později byl do kapely přijat, původně na zkušenou, začínající sólový kytarista Robert Blahout a po odchodu Karla Šlichty i vynikající muzikant Láďa Charvát (který v r. 2002 bohužel podlehl těžké nemoci).
       V září roku 1998 uspořádala kapela Sešlost v libereckém Domě kultury velký koncert k 20. výročí založení skupiny, kde jako host vystoupil známý písničkář Pavel Dobeš, kapitán Kid a mnoho hudebníků, kteří měli s kapelou co do činění. V té době skupina čítala v plné sestavě osm lidí. Takový muzikantský „kolos“ se těžko zvládal a proto v srpnu roku 2000, po déletrvajících muzikantských neshodách a rozdílných názorech na další působení kapely odešel její dlouholetý kapelník Áda Štrejl. Spolu s ním odešli baskytarista Luděk Semecký a kytarista Láďa Charvát, aby společně založili novou hudební sestavu s názvem UQ Band.
       Podle většiny příznivců a fanoušků kapely Sešlost měl mít odchod kapelníka a několika muzikantů za následek rozpad skupiny a její zánik. Bohudík se tak nestalo. Velká chuť hrát a udržet dobré jméno kapely zapříčinila, že Sešlost, do které naskočil bývalý baskytarista mníšeckých “Odpadlíků“ Pavel Šubrt, už 4. září 2000, po krátkém zkoušení, hraje na první zábavě v nové sestavě: dlouholetý bubeník a zpěvák Jirka Maršík, služebně o něco mladší kytarista a zpěvák Zdeněk Duřt, banjista Jirka Tomiška, sólový kytarista a zpěvák Robert Blahout, již zmíněný novic, baskytarista a zpěvák Pavel Šubrt a to nejhezčí nakonec - zpěvačka Jana Böhmová.
       Kapela Sešlost od té doby odehrála úspěšně spoustu zábav a vystoupení jak u nás, tak i na hudebních festivalech v sousedním Polsku a Německu.
V březnu 2002 odešel ze skupiny z důvodu pracovního vytížení v soukromé firmě zpěvák a kytarista Zdeněk Duřt. Na jeho místo nastoupil mladý, folkovými festivaly otrkaný Adam Radiměřský. Jeho příchodem se rapidně snížil věkový průměr skupiny, což se mírně projevilo na repertoáru i na zvuku kapely.
V listopadu roku 2003 uspořádala kapela za přispění Městského úřadu Vratislavice n/N. a deníku Liberecký den velkou taneční zábavu k 25. výročí jejího založení. Akce byla obrovsky úspěšná, o čemž svědčí návštěvnický rekord, který Western klub ve Vratislavicích n/N. ještě nepamatuje – přes 500 diváků a na 30 účinkujících. Na tomto bále bylo také slavnostně pokřtěno v pořadí historicky první CD kapely plné populárních country hitů. Deska s názvem “Sešlost jede dál ...“, která je dnes v prodeji na všech akcích kapely, se po částech rodila v průběhu celého roku takříkajíc „na koleně“ v ryze amatérském prostředí „garážové“ zkušebny, ale výsledek je velice příjemný, oceněný spoustou příznivců z řad amatérů ale i odborníků. Nejúspěšnější písničkou z CD se stala skladba „Muži z Ria“, kterou skupina převzala z repertoáru méně známé zpěvačky Hany Pacltové a která byla v únoru 2003 nasazena do country hitparády Českého rozhlasu “SEVER“ v Ústí nad Labem. Její drtivé vítězství ve „Zlaté hitparádě“ a následně pak i v „Diamantové“ bylo pro kapelu obrovským úspěchem a povzbuzením do dalších let společného muzicírování.Sešlost

Vlasta Chvátal - kytara a steel kytara

Áda Štrejl - spoluzakladatel a kapelník

Sešlost PF 1988

Honza "Cipča" Černý - baskytara, konference

Sešlost PF 1990

Zdeněk Duřt - dlouholetý kytarista a zpěvák, ale hlavně výborný konferenciér

sešli jste se se Sešlostí...

 Na úspěch první desky navázala deska druhá, vánoční. Ta byla původně natočena jen jako dárek nejvěrnějším posluchačům k Vánocům 2004 . Objevily se na ní čtyři skladby od Sešlosti a čtyři vánoční koledy v podání dětského souboru Carola při ZŠ a ZUŠ Jabloňová. Nečekaný zájem o CD zapříčinil skutečnost, že jich muselo být vyrobeno mnohem více a jistě se stane i hitem příštích vánočních svátků.
       Další důležitou událostí toho roku byla svatba zpěvačky Jany Böhmové, která se v listopadu stala na Městském úřadu ve Vratislavicích n/N. paní Rejmanovou.
       Rok 2005 byl pro Sešlost rokem úspěšným se spoustou kvalitních akcí a zábav. Malým mráčkem na celoroční „modré hudební obloze“ bylo rozhodnutí Adama, který po čtyřech letech oznámil odchod z kapely, aby se mohl plně věnovat vlastní tvorbě ve folkrockové kapele Rendez-vous. Skupina ihned rozhodila sítě, aby ulovila kvalitní náhradu, což se koncem roku povedlo a novým členem se stal kytarista a zpěvák Pavel Pirkl.
       Od začátku roku 2006 se kapele nadále dařilo prosazovat se na liberecké hudební scéně, o čemž svědčí bezmála 60 odehraných akcí a zábav a neustále stoupající poptávka po jejích vystoupeních. V roce 2007 musel bohužel ze zdravotních důvodů odejít dlouholetý banjista Jirka Tomiška, kterého nahradil zkušený jablonecký bluegrassový matador Jarda Handlíř. V témže roce se u Sešlosti zabydlel také skvělý hráč na harmoniky a vlastně skoro na všechno
Jirka Kutík. Ještě jednu příjemnou událost nelze opomenout, na jaře roku 2008 se sponzorem a partnerem skupiny stal liberecký pivovar Konrád.
Nejen radost a příjemné chvíle zažívala kapela v tomto období, bohužel i smutné zprávy o úmrtích bývalých muzikantů a kamarádů Zdenka Duřta a Vlasty Chvátala zasáhly do jejího života.
       Závěrem roku 2008 oslavila Sešlost své krásné „třicetiny“. Díky souhře šťastných náhod, vstřícnosti a trpělivosti majitele jabloneckého nahrávacího studia MSN Mirka Kluse a v neposlední řadě chuti členů kapely vytvořit pro své příznivce pěkný dárek, natočila kapela maxisingl se třemi písničkami s názvem „Hory“, které bylo úspěšně prezentováno na oslavě ve Western klubu Vratislavice n/N a které se kapela chystá "dotočit" na plnou verzi klasického CD. Došlo také k výměně na postu bubeníka, své dlouholeté působení v kapele ukončil ze zdravotních důvodů Jirka Maršík a na jeho místo "zasedl" zkušený jablonecký hráč Dušan Kodým.                                                       Dalších pět let je za námi, další vystoupení, zábavy a koncerty. Nazkoušeli jsme několik nových písniček, dotočili a vydali konečně nové CD s názvem "Nač jen snít" a před několika dny uspořádali koncert s oslavou krásných "pětatřicetin". Vzácnými hosty, kteří nám přijeli tentokrát zahrát, nebyli nikdo jiný než Wabi Daněk a Miloš Dvořáček. Tak tedy "Stále nás to baví" a budeme se snažit Vás bavit alespoň dalších pět let a dohrát se až do čtyřicátin
       To bylo něco málo o liberecké country kapele Sešlost. Snažil jsem se Vám přiblížit co nejvíc z minulosti i současnosti skupiny. Historická fakta byla čerpána z kronik Sešlosti, jež s pečlivostí jemu vlastní vedl výše zmiňovaný Honza „Cipča“ Černý, současnost z materiálů všech nynějších členů kapely. Na koho jsem v tomto povídání zapomněl, nechť ví, že to nebylo schválně, nýbrž z důvodu nastupující sklerózy „pamětníků“ a nečitelnosti některých částí kronik. Též časové údaje nemusejí být vždy přesné, vždyť více než 35 let je na vzpomínání příliš dlouhá doba.
Do budoucna popřejme nejen kapele Sešlost, ale hlavně jejím posluchačům a příznivcům, co nejvíce dobré country muziky a spoustu úspěšných „kšeftů“!
      

Foto © 1978-2006 Sešlost Country Liberec  •  Zdroj: Kroniky Sešlosti   Cipčo, díky za ně!!!

Zdarma ankety, návštěvní knihy, mailformy, počítadla a CHAT pro Váš web

© 2006 - Sešlost Country Liberec - Všechna práva vyhrazena!